021-66348794 INFO@ARASHIDLIGHT.IR

مشاوره رایگان: 22913065

چراغ خطی (Linear Light)

چرا از نور خطی یا چراغ خطی استفاده کنیم؟

لاین نوری یا همان خطی (Linear Lighting) به دلیل انعطاف پذیری، عملکرد عالی و جذابیت و زیبایی از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. انعطاف پذیری نورهای خطی بسیار بالاست و این چراغ لاینر را می‌توان تقریباً در هر نوع سقفی نصب کرد. همچنین به کمک  این چراغها علاوه بر تامین روشنایی می توان اشکال مختلفی را بر روی سقف و دیوار خلق کرد.

از روشنایی خطی در کجا می توان استفاده کرد؟

از نور خطی روکار یا توکار به دلیل انعطاف در طراحی می توان در کلیه فضاهای مسکونی، اداری، تجاری و … استفاده نمود. از آنجاییکه این چراغ ها محدودیت اندازه ندارند برای هر بلندی و طول مورد نیاز بدون نقاط تاریک، قابل استفاده هستند. همچنین شدت روشنایی های مختلفی برای یک لاین خطی با عرض مشخص وجود دارد که باعث می شود هم برای کاربردهای تامین روشنایی مناسب باشند و هم بتوان به عنوان المانهای دکوراتیو از آنها استفاده کرد.

کاربرد چراغ خطی یا نور خطی

انواع روشهای نصب چراغ خطی چیست؟

چراغهای خطی دارای تنوع فرم و شکل زیادی هستند و روش نصب مدلهای مختلف آن متفاوت است. اما به طور کلی بنا به نوع چراغ به یکی از سه روش زیر نصب می شوند:

  1. – نصب توکار (Recessed)
  2. – نصب روکار (Surface Mounted)
  3. – نصب آویز (Suspended)

چراغهای مناسب برای نصب روکار معمولا قابلیت آویز شدن را نیز دارا هستند.

اجزا تشکیل دهنده لاین نوری چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟

بدنه: از جنس آلومینیوم اکسترود آنادایز شده به همراه صفحه دیفیوزر از جنس PMMA است که برای کاربری چراغ طراحی شده است. بدنه قابلیت Heatsink یا خنک کنندگی منبع روشنایی را نیز دارد و برای این منظور طراحی شده است.

منبع روشنایی: شامل LED Strip است که در شدت روشنایی و رنگ نورهای مختلف موجود است. منابع روشنایی لامپ خطی باید دارای چیپهای LED با کیفیت مطلوب باشد که در طول عمر چراغ و کیفیت روشنایی آن تاثیر گذار است.همچنین منبع روشنایی باید استانداردهای بین المللی روشنایی و حفاظتی را داشته باشد.

منبع تغذیه: لامپهای خطی استاندارد با ولتاژ کاری 12 یا 24 ولت DC کار می کنند بنابراین به منبع تغذیه سوییچینگ برای تامین ولتاژ مناسب و بدون نوسان نیاز دارند. از مهمترین عوامل در تعیین طول عمر نور خطی استفاده از منبع تغذیه استاندارد و با کیفیت است.

بدنه چراغ خطی
منبع نور چراغ خطی
منبع تغذیه چراغ خطی

ویژگی های لاین نوری یا نور خطی

  1. نصب آسان: نصب از پیش تعیین شده، بدون پیچیدگی
  2. امکان انتخاب شدت روشنایی: امکان محاسبه میزان روشنایی لازم و ساخت چراغ در شدت روشنایی های مختلف
  3. سفارشی کردن طول: می‌توان آن را به هر اندازه‌ای برش داد تا نیازهای روشنایی را برآورده کند. طول چراغ هیچ محدودیتی ندارد.
  4. امکان ایجاد فرم های مختلف: با استفاده از هر دو مدل توکار و روکار لاین نوری قابلیت ایجاد فرم های مختلف هندسی در سقف، دیوار و کف وجود دارد و استفاده از آن به طور کلی شیک تر و آوانگاردتر است.

تاثیر نور خطی در فضای اداری

از طریق تغییرات در نورپردازی خطی، می‌توان به فضا انعطاف پذیری، همراه با احساسی ساده، شفاف و راحت بخشید. نور خطی به عنوان یک محصول کاربردی و قابل تنظیم و کنترل، اولین انتخاب طراحان در طراحی فضای اداری خواهد بود.

برای خرید چراغ اس ام دی روی لینک کلیک کنید.

تاثیر لاین نوری در فضای تجاری

نورهای خطی نیز به طور گسترده در فضاهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، از طریق نور خطی به راحتی می‌توان روشنایی عمومی را تامین کرد. همچنین در طراحی فضا، نور از عناصر تزئینی ضروری است.

برای خرید چراغ دیواری گچی کلیک کنید.

تاثیر نور خطی در فضای راهروها

از طریق تغییرات هوشمندانه نور و سایه، تضاد بین نور و تاریکی، کل ساختمان مملو از جذابیت و سرزندگی می‌شود و جلوه های بصری عالی را به ارمغان می‌آورد.

از طراحی نور می‌توان برای ایجاد فضایی آزاد، پویا و فانتزی استفاده کرد و همچنین می‌توان با پنهان کردن بدنه چراغ و گسترش تدریجی افکت نور در امتداد فضای موجود، یک شکل هندسی منحصر به فرد در کنار دیوار ایجاد کرد.

چراغ های سفارشی را در این صفحه ببینید و خرید کنید.

کاربرد لاین نوری در فضای مسکونی

با ظاهر زیبا، کاربرد فراوان، سفارشی سازی قوی، نصب انعطاف پذیر، صرفه جویی در انرژی و حفاظت از محیط زیست، نور خطی LED به وسیله‌ای پرکاربرد برای دستیابی به جلوه روشنایی “دیدن نور بدون دیدن بدنه چراغ” تبدیل شده است. با استفاده از نور به عنوان یک سبک، بافت فضا را برجسته می‌کنید.

کاربرد چراغ خطی در پله‌ها

نورپردازی خطی، در کنار تامین نور عمومی و ضمن ایجاد حس بصری نور و سایه و تضاد بین مجازی و واقعی، بافت فضایی را غنی می‌کند. همچنین می توان نقش هدایت کنندگی و نشان دادن مسیر حرکت را نیز با چراغ خطی ایجاد کرد.

ریل چراغ مگنتی را می توانید از صفحه ای که لینک دارد خرید کنید.

تاثیر چراغ خطی در برجسته کردن و مشخص کردن ابعاد و لبه های المان‌ها و احجام

یکی از کاربردهای لامپهای خطی استفاده از آنها برای روشن کردن لبه های احجام مثل دیوارها است. به عنوان مثال چراغ خطی فرم قرنیز لبه های پایینی دیوار را روشن می کند و فرم را نمایش می دهد.

تاثیر چراغ خطی در قفسه‌ها و کابینت‌ها

قفسه‌های کتاب، کمد لباس، کابینت‌های آشپزخانه و سایر موارد با این روش کاربردی نورپردازی می‌شوند، نور خطی در حالی که کل فضا را روشن می‌کند، تمرکز بصری افراد را به خود جلب کرده تا سبکی سبک، پویا و بدیع از بافت فضا ایجاد کند. نور خطی LED نصب شده در کابینت با افزایش نور داخلی و ترکیب هوشمندانه قفسه‌ها می‌تواند حس فضای بسته را تضعیف کند و فضای نورانی و شیک را به طور کامل ارائه دهد.