021-22913067 INFO@ARASHIDLIGHT.IR

مشاوره رایگان: 22913067

چراغ خطی (Linear Light)

چرا از نور خطی یا چراغ خطی استفاده کنیم؟

لاین نوری یا همان خطی (Linear Lighting) به دلیل انعطاف پذیری، عملکرد عالی و جذابیت و زیبایی از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. انعطاف پذیری نورهای خطی بسیار بالاست و این چراغ لاینر را می‌توان تقریباً در هر نوع سقفی نصب کرد. همچنین به کمک  این چراغها علاوه بر تامین روشنایی می توان اشکال مختلفی را بر روی سقف و دیوار خلق کرد.

از روشنایی خطی در کجا می توان استفاده کرد؟

از نور خطی روکار یا توکار به دلیل انعطاف در طراحی می توان در کلیه فضاهای مسکونی، اداری، تجاری و … استفاده نمود. از آنجاییکه این چراغ ها محدودیت اندازه ندارند برای هر بلندی و طول مورد نیاز بدون نقاط تاریک، قابل استفاده هستند. همچنین شدت روشنایی های مختلفی برای یک لاین خطی با عرض مشخص وجود دارد که باعث می شود هم برای کاربردهای تامین روشنایی مناسب باشند و هم بتوان به عنوان المانهای دکوراتیو از آنها استفاده کرد.

کاربرد چراغ خطی یا نور خطی

انواع روشهای نصب چراغ خطی چیست؟

چراغهای خطی دارای تنوع فرم و شکل زیادی هستند و روش نصب مدلهای مختلف آن متفاوت است. اما به طور کلی بنا به نوع چراغ به یکی از سه روش زیر نصب می شوند:

 1. – نصب توکار (Recessed)
 2. – نصب روکار (Surface Mounted)
 3. – نصب آویز (Suspended)

چراغهای مناسب برای نصب روکار معمولا قابلیت آویز شدن را نیز دارا هستند.

اجزا تشکیل دهنده لاین نوری چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟

بدنه: از جنس آلومینیوم اکسترود آنادایز شده به همراه صفحه دیفیوزر از جنس PMMA است که برای کاربری چراغ طراحی شده است. بدنه قابلیت Heatsink یا خنک کنندگی منبع روشنایی را نیز دارد و برای این منظور طراحی شده است.

منبع روشنایی: شامل LED Strip است که در شدت روشنایی و رنگ نورهای مختلف موجود است. منابع روشنایی لامپ خطی باید دارای چیپهای LED با کیفیت مطلوب باشد که در طول عمر چراغ و کیفیت روشنایی آن تاثیر گذار است.همچنین منبع روشنایی باید استانداردهای بین المللی روشنایی و حفاظتی را داشته باشد.

منبع تغذیه: لامپهای خطی استاندارد با ولتاژ کاری 12 یا 24 ولت DC کار می کنند بنابراین به منبع تغذیه سوییچینگ برای تامین ولتاژ مناسب و بدون نوسان نیاز دارند. از مهمترین عوامل در تعیین طول عمر نور خطی استفاده از منبع تغذیه استاندارد و با کیفیت است.

بدنه چراغ خطی
منبع نور چراغ خطی
منبع تغذیه چراغ خطی

ویژگی های لاین نوری یا نور خطی

 1. نصب آسان: نصب از پیش تعیین شده، بدون پیچیدگی
 2. امکان انتخاب شدت روشنایی: امکان محاسبه میزان روشنایی لازم و ساخت چراغ در شدت روشنایی های مختلف
 3. سفارشی کردن طول: می‌توان آن را به هر اندازه‌ای برش داد تا نیازهای روشنایی را برآورده کند. طول چراغ هیچ محدودیتی ندارد.
 4. امکان ایجاد فرم های مختلف: با استفاده از هر دو مدل توکار و روکار لاین نوری قابلیت ایجاد فرم های مختلف هندسی در سقف، دیوار و کف وجود دارد و استفاده از آن به طور کلی شیک تر و آوانگاردتر است.

تاثیر نور خطی در فضای اداری

از طریق تغییرات در نورپردازی خطی، می‌توان به فضا انعطاف پذیری، همراه با احساسی ساده، شفاف و راحت بخشید. نور خطی به عنوان یک محصول کاربردی و قابل تنظیم و کنترل، اولین انتخاب طراحان در طراحی فضای اداری خواهد بود.

برای خرید چراغ اس ام دی روی لینک کلیک کنید.

تاثیر لاین نوری در فضای تجاری

نورهای خطی نیز به طور گسترده در فضاهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، از طریق نور خطی به راحتی می‌توان روشنایی عمومی را تامین کرد. همچنین در طراحی فضا، نور از عناصر تزئینی ضروری است.

برای خرید چراغ دیواری گچی کلیک کنید.

تاثیر نور خطی در فضای راهروها

از طریق تغییرات هوشمندانه نور و سایه، تضاد بین نور و تاریکی، کل ساختمان مملو از جذابیت و سرزندگی می‌شود و جلوه های بصری عالی را به ارمغان می‌آورد.

از طراحی نور می‌توان برای ایجاد فضایی آزاد، پویا و فانتزی استفاده کرد و همچنین می‌توان با پنهان کردن بدنه چراغ و گسترش تدریجی افکت نور در امتداد فضای موجود، یک شکل هندسی منحصر به فرد در کنار دیوار ایجاد کرد.

چراغ های سفارشی را در این صفحه ببینید و خرید کنید.

کاربرد لاین نوری در فضای مسکونی

با ظاهر زیبا، کاربرد فراوان، سفارشی سازی قوی، نصب انعطاف پذیر، صرفه جویی در انرژی و حفاظت از محیط زیست، نور خطی LED به وسیله‌ای پرکاربرد برای دستیابی به جلوه روشنایی “دیدن نور بدون دیدن بدنه چراغ” تبدیل شده است. با استفاده از نور به عنوان یک سبک، بافت فضا را برجسته می‌کنید.

کاربرد چراغ خطی در پله‌ها

نورپردازی خطی، در کنار تامین نور عمومی و ضمن ایجاد حس بصری نور و سایه و تضاد بین مجازی و واقعی، بافت فضایی را غنی می‌کند. همچنین می توان نقش هدایت کنندگی و نشان دادن مسیر حرکت را نیز با چراغ خطی ایجاد کرد.

ریل چراغ مگنتی را می توانید از صفحه ای که لینک دارد خرید کنید.

تاثیر چراغ خطی در برجسته کردن و مشخص کردن ابعاد و لبه های المان‌ها و احجام

یکی از کاربردهای لامپهای خطی استفاده از آنها برای روشن کردن لبه های احجام مثل دیوارها است. به عنوان مثال چراغ خطی فرم قرنیز لبه های پایینی دیوار را روشن می کند و فرم را نمایش می دهد.

تاثیر چراغ خطی در قفسه‌ها و کابینت‌ها

قفسه‌های کتاب، کمد لباس، کابینت‌های آشپزخانه و سایر موارد با این روش کاربردی نورپردازی می‌شوند، نور خطی در حالی که کل فضا را روشن می‌کند، تمرکز بصری افراد را به خود جلب کرده تا سبکی سبک، پویا و بدیع از بافت فضا ایجاد کند. نور خطی LED نصب شده در کابینت با افزایش نور داخلی و ترکیب هوشمندانه قفسه‌ها می‌تواند حس فضای بسته را تضعیف کند و فضای نورانی و شیک را به طور کامل ارائه دهد.

اجزای چراغ خطی ال ای دی

اجزای تشکیل دهنده چراغ‌های خطی پروفیل‌های آلومنیوم هستند که در عرض‌های مختلف تولید می‌شوند. پروفیل‌ها اکسترود شده‌اند و منابع نوری بصورت نوارهای LED سراسر این پروفیل‌ها جای‌گرفته و یک پوشش از جنس پلی کربنات مخصوص روی آن قرار می‌گیرد. حاصل کار یک نور یکنواخت و یکدست و جذاب است.

با استفاده از این خطوط نوری می‌توان اشکال مختلف هندسی خلاقانه‌ای ایجاد کرد که علاوه بر تامین روشنایی محیط، خود یک المان نوری زیباست.

راهنمای خرید چراغ خطی

خرید چراغ‌های خطی برای هر فضا با توجه به کاربری آن متفاوت است. چراغ‌های خطی در سبک‌ها، عرض‌ها و شدت نوری مختلف عرضه می‌شوند، بنابراین ضروری است قبل از خرید، نیازها و ترجیحات پروژه در نظر گرفته شود. در زیر فرآیند خرید چراغ های خطی به اختصار آورده شده است:
نیازهای نورپردازی پروژه مشخص شود:

 • هدف از نورپردازی باید مشخص شود. آیا چراغ خطی برای روشنایی عمومی، نورپردازی وظیفه‌ای، یا نورپردازی تاکیدی استفاده می‌شود؟ سپس اندازه و چیدمان فضا در نظر گرفته شود. برای تعیین شدت روشنایی و متراژ مورد نیاز ابعاد فضا ضروری است.
 • نوع نور خطی بر اساس روش نصب، شدت روشنایی، دمای رنگ مورد نظر انتخاب می‌شود.

چراغ های خطی به سه روش نصب می‌گردند: نصب توکار، نصب روکار و نصب آویز که هر کدام می‌توانند اشکال و اندازه‌های متفاوتی داشته باشند. برای هر پروژه نوع نصب مورد نظر انتخاب می‌شود.

 1. چراغ های خطی آویز: از سقف توسط سیم، زنجیر و یا ریسمان آویزان شده و نور محیطی یا وظیفه‌‌ای را تامین می‌کند.
 2.  چراغ‌های خطی توکار: چراغ‌های خطی توکار، بصورت توکار در سقف یا دیوار نصب می‌شوند و نور محیطی را تامین می‌کنند. با این چراغ‌ها می‌توانند اشکال هندسی مختلف را اجرا کرد.
 3.  چراغ های خطی روکار: این چراغ‌ها روی سطح نصب می‌شوند و تامین کننده نور محیطی یا عمومی هستند. اشکال هندسی گوناگون را می‌توان توسط این چراغ‌ها ارایه داد.

چراغ خطی ماژولار چیست؟

چراغ خطی ماژولار به نوعی از چراغ خطی یا نور خطی گفته می‌شود که با ساختار ماژولار طراحی و ساخته شده است. این به این معنی است که دستگاه از ماژول ها یا بخش‌های جداگانه و قابل تعویض تشکیل شده است که می توانند برای ایجاد یک سیستم روشنایی خطی پیوسته ترکیب شوند.

هر ماژول به طور معمول حاوی منبع نور و گاهی اوقات اجزای کنترلی خود است. این ماژول‌ها می‌توانند به طور یکپارچه به یکدیگر متصل شوند و یا با فاصله قرار بگیرند. ماژول‌ها درون یک ریل قرار گرفته و حرکت می‌کنند.

در زبر برخی از ویژگی‌ها و مزایای اصلی چراغ‌های خطی ماژولار آورده شده است:

 • طول و پیکربندی قابل تنظیم: چراغ‌های خطی ماژولار بسیار انعطاف پذیر و سازگار هستند. شما به راحتی می‌توانید با افزودن یا حذف ماژول‌ها، طول آن‌ها را تنظیم کنید و امکان سفارشی سازی دقیق متناسب با ابعاد فضا را فراهم کنید.
 • مقیاس پذیری: به این معنی که شما می‌توانید طول سیستم روشنایی خطی را در صورت نیاز گسترش یا کاهش دهید، و آن‌ها را برای کاربردهای مختلف، از نورپردازی تاکیدی گرفته تا نورپردازی محیطی اجرا کنید.
 • سهولت نصب: چراغ‌های خطی ماژولار برای نصب آسان طراحی شده‌اند. ماهیت ماژولار فرآیند راه‌اندازی را ساده می‌کند، زیرا می‌توانید ماژول‌ها را به راحتی متصل یا جدا نمایید.
 • روشنایی یکنواخت: چراغ‌های خطی ماژولار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که روشنایی یکنواخت را در تمام طول مسیر ارائه دهند.
 • پرکاربرد: همه کاره هستند و می‌توانند برای اهداف مختلف نورپردازی، از جمله نورپردازی محیطی، نورپردازی وظیفه‌ای، نورپردازی تاکیدی، و نورپردازی تزیینی استفاده شوند. این ماژول‌ها معمولا در فضاهای تجاری، دفاتر اداری، فضا‌های خرده فروشی، رستوران و کاربردهای معماری قابل اجرا هستند.
 • انعطاف در طراحی: چراغ های خطی ماژولار انعطاف پذیری طراحی را دو چندان می‌کنند. می‌توان با پیکربندی‌ها و الگوهای مختلف آن‌ها را اجرا کرد تا جلوه‌های نوری منحصربه‌فرد ایجاد گردد و یا با زیبایی‌شناسی طراحی فضا هماهنگ شود.
 • تعمیر و نگهداری و ارتقاء: از آنجایی که ماژول‌ها به راحتی تعویض یا اضافه می‌شوند، زمان خرابی به راحتی جایگزین می‌گردند.

چراغ های خطی ماژولار یک انتخاب عالی برای زمانی هستند که به یک راه حل روشنایی هماهنگ با معماری فضا نیاز داریم.

اشکال مختلف چراغ خطی

چراغ‌های خطی موجود در بازار به اشکال مختلف یافت می‌شوند. چراغ خطی هگزاگون یا شش ضلعی، چراغ خطی رینگی یا دایره‌ای، چراغ خطی مثلثی و یا اشکال دیگر را می‌توان با این چراغ پرکاربرد اجرا نمود.

انواع چراغ خطی بر اساس نحوه نصب

استفاده از چراغ خطی برای تامین روشنایی به سه روش انجام می‌شود: نصب توکار، نصب روکار و نصب آویز.

• چراغ خطی توکار
نصب توکار چراغ خطی، زیبا، شیک و مدرن است و قابلیت طراحی اشکال هندسی گوناگون وجود دارد. در این حالت پروفیل‌ها درون شیار از پیش ایجاد شده قرار گرفته و ثابت می‌شوند. این روش اجرای روشنایی یک راه حل محبوب برای نورپردازی مدرن فضاهای اداری، مسکونی، تجاری و آموزشی است، به خصوص در مکان های با سقف کوتاه بهترین گزینه است. همچنین در راهروها و سرویس‌های بهداشتی و زیر کابینت یا داخل کمدها روشی کاربردی است.
• چراغ خطی آویز
چراغ خطی آویز یک خط یا شکل هندسی نوری است که بصورت آویز از سقف نصب می‌شود. این روش معمولا در سقف‌های بلند، روی میز و کانتر و میز کنفرانس و ……. به عنوان تامین کننده روشنایی محیط و وظیفه‌ای استفاده می‌شود. با اشکال هندسی منتظم می‌توان طرح های نوری شکیلی خلق نمود.

• چراغ خطی روکار
یرای سقف‌هایی که امکان نصب توکار نور خطی ممکن نباشد، سقف کاذب نیست یا فاصله بین سقف کاذب و سقف سازه‌ای کم است و یا سقف کاذب به صورت تایل است و یا سازه‌ای سر راه مسیر چراغ خطی وجود دارد، نصب نور خطی به صورت روکار یک راه حل اجرایی است.

چراغ خطی را در کجا می‌توان نصب کرد؟

به دلیل قابلیت‌های منحصر به فرد تامین روشنایی با نورپردازی خطی، این سیستم روشنایی در اکثر فضاهای داخلی قابل استفاده است. در فضاهای اداری، مسکونی، تجاری، آموزشی، راهروها، پارکینگ و در فضاهای بیرونی برای نصب در کف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایده‌های جذاب برای نورپردازی فضای تجاری با چراغ خطی

نورپردازی مراکز تجاری بسیار گسترده است و بخش‌های مختلف را شامل می‌شود. فروشگاه‌ها معمولا دارای سالن عرضه محصولات، ویترین‌‌های باز و بسته، میز تحویل کالا و صندوق و برای فروشگاه‌های لباس، اتاق پرو می‌باشند.

طراحی نورپردازی با استفاده از چراغ‌های خطی به صورت نصب توکار، نصب روکار و یا آویز در تمام این فضاها می‌تواند جذابیت و عملکرد خوبی را ارایه دهد. استفاده از چراغ‌های خطی برای تامین نور محیطی بصورت نصب توکار برای سقف‌های کوتاه‌تر و نصب آویز برای سقف‌های بلند بسیار پرکاربرد است.

برای نمایش ویترین‌ها یا قفسه‌های کالا چراغ‌های خطی گزینه‌های عالی هستند. همچنین چراغ‌های خطی آویز برای تاکید بر روی کالاهای خاص روی جزیره‌های فروش به منظور جذب نظر مشتری بسیار محبوب و کاربردی هستند.

ایده‌های جذاب برای نورپردازی خانه با چراغ خطی

چراغ خطی یک گزینه منحصر به فرد با قابلیت‌های بالا و انعطاف پذیر برای پروژه‌های نورپردازی داخلی است. در واقع چراغ خطی امکانات زیادی را برای زیبایی و روشن کردن فضا در اختیار طراح نورپرداز قرار می‌دهد.

طراح می‌تواند یک طراحی روشنایی مناسب با کاربری فضا و نیاز نوری را با استفاده از چراغ‌های خطی ارائه دهد.
ایده‌آل است اگر پلان طبقات همراه با چیدمان مبلمان داده شود، بنابراین می‌توان با در نظر گرفتن محل قرارگیری مبلمان موجود در اتاق، از جمله آثار هنری و تزئینات، طراحی با چراغ‌خطی را انجام داد.

اگر چیدمان و مبلمان مشخص نباشد با استفاده از چراغ‌های خطی آویز می‌توان نورهای تاکیدی را اجرا نمود و نور محیطی با چراغ های خطی توکار یا روکار بصورت یکدست و یکنواخت تامین شود.

نورپردازی فضای نشمین و پذیرایی با چراغ خطی

اتاق نشیمن معمولا جایی است که پس از یک روز کاری سخت در آن آرام می‌گیریم. این فضا همیشه با مبلمان و اثاثیه راحت دکور می‌شود. اما نور عامل دیگری است که می‌تواند حال و هوا‌ی فضا را متفاوت کند.

با توجه به فعالیت‌هایی که در اتاق نشیمن انجام می‌گیرد، مکان‌هایی که به نور نیاز دارند شناسایی و ارزیابی می‌شوند. چهار نوع نورپردازی اتاق نشیمن وجود دارد . در بهترین حالت همه آنها را به روش های منحصر به فردی ترکیب می‌کنند تا فضایی بصری، جذاب و کاربردی ایجاد کنند. به این روش لایه بندی نور نیز می‌گویند.

 روشنایی محیطی برای تامین روشنایی عمومی

وظیفه اصلی نورپردازی محیطی ارائه یک روشنایی ملایم و یک‌دست به فضا است. نور محیطی تامین کننده روشنای اصلی است که اجازه حرکت و جابجایی را به ساکنین می‌دهد. چراغ‌های خطی توکار با اشکال هندسی جذاب بهترین گزینه برای این نورپردازی می‌باشند.

 روشنایی وظیفه‌ای

در اتاق نشیمن فعالیت‌های مختلفی صورت می‌گیرد که نیاز به نور بیشتری دارند، مانند مطالعه، کارهای دستی، کارهای ظریف یا حتی دورهمی خانوادگی. برای تامین نور وظیفه‌ای لازم است منابع روشنایی به سطوح کار هدایت شوند. از چراغ‌های خطی آویز می‌توان برای تامین نور وظیفه‌ای استفاده نمود.

روشنایی تاکیدی

از نورپردازی تاکیدی یا برجسته در اتاق نشیمن برای برجسته کردن معماری خاص مثل یک دیوار تزئین شده، تابلو، عکس‌های خانوادگی، جزئیات معماری و سایر المان‌های دکوری استفاده می‌شود. برای تامین نور تأکیدی می‌توان از چراغ‌های خطی ماژولار نصب شده بر روی ریل مگنتی استفاده کرد.

روشنایی تزئینی

نورپردازی تزئینی بیشتر جنبه زیبایی و بصری دارد . از چراغ‌های خطی نصب شده در بوفه‌، قفسه‌های کتاب و یا طاقچه‌ها و حتی لبه‌های قرنیز می‌توان برای روشنایی تزیینی استفاده نمود.

سفارشی­‌سازی چراغ خطی

چراغ های سفارشی همانند دیگر منابع نوری می‌توانند بصورت توکار، روکار و یا آویز نصب شوند. از مزیت‌های چراغ سفارشی قابلیت تغییر در شکل و رنگ بدنه هماهنگ با دکوراسیون داخلی می‌باشد. در خصوص چراغ‌هایی که بصورت توکار نصب می‌شوند افکت نور، رنگ نور و زاویه تابش مورد توجه قرار می‌گیرد.
چراغ‌های خطی با توجه به قابلیت‌ اجرای اشکال هندسی گوناگون می‌توانند به صورت های مختلف و بر اساس طراحی فضا به صورت سفارشی ساخته و اجرا شوند.

چراغ های خطی ضد رطوبت و غبار

چراغ‌های خطی که در فضای بیرونی مانند حیاط، مسیرهای عبوری و یا پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند باید دارای خصوصیات ویژه‌ای باشند. این چراغ‌ها به دلیل آنکه در معرض گرد و غبار و باد و باران و حتی فشار قرار دارند باید دارای درجه حفاظت یا IP مناسب برای رطوبت، آب و گرد و غبار و همچنین حفاظت در برابر فشارهای وارده باشند.