021-66348794 INFO@ARASHIDLIGHT.IR

مشاوره رایگان: 22913065

نورپردازی خطی

نورپردازی خطی | مشاوره رایگان همراه با 20 توصیه برای راه اندازی

نورپردازی خطی چیست ؟

چراغ خطی، نور خطی، روشنایی خطی، خط نوری، لینیر، لاین نوری و در نهایت نورپردازی خطی همه روایتی از اشکال هندسی منتظمی است که می‌توان با خطوط نوری ساخت. به راستی این خطوط نوری چه اجزایی دارند؟

نورپردازی خطی با پروفیل‌های خطی

اجزای تشکیل دهنده خطوط نوری پروفیل‌های آلومنیوم هستند که در عرض های مختلف تولید می‌شوند. پروفیل‌ها اکسترود شده‌اند و منابع نوری بصورت نوارهای LED پشت چسب‌دار سراسر این پروفیل‌ها جای‌گرفته و یک پوشش از جنس پلی کربنات مخصوص روی آن قرار می‌گیرد. حاصل کار یک نور یکنواخت و یکدست و جذاب است. با استفاده از این خطوط نوری می‌توان اشکال مختلف هندسی خلاقانه‌ای ایجاد کرد که علاوه بر تامین روشنایی محیط، خود یک المان نوری زیباست.

تماس با ما
نورپردازی خطی و طراحی روشنایی

استفاده از نورپردازی خطی برای تامین روشنایی محیط و روشنایی وظیفه‌ای به سه روش انجام می‌شود:

  1. نصب توکار
  2. نصب روکار
  3. نصب آویز

طراح روشنایی با توجه به مشخصات محل نصب، کاربری فضا و نیازهای روشنایی، نوع نصب را تعریف کرده و طراحی روشنایی را انجام می‌دهد.

نورپردازی خطی نصب شده بصورت توکار در سقف، دیوار و کف:

نصب توکار نور خطی، زیبا، شیک و مدرن است و قابلیت طراحی اشکال هندسی گوناگون وجود دارد. در این حالت پروفیل‌ها درون شیار از پیش ایجاد شده قرار گرفته و ثابت می‌شوند. این روش اجرای روشنایی یک راه حل محبوب برای نورپردازی مدرن فضاهای اداری، مسکونی، تجاری و آموزشی است، به خصوص در مکان های با سقف کوتاه بهترین گزینه است. همچنین در راهروها و سرویس‌های بهداشتی و زیر کابینت یا داخل کمدها روشی کاربردی است.

چراغ خطی روکار یا نورپردازی خطی نصب شده روی سطح سقف:

یرای سقف‌هایی که امکان نصب توکار نور خطی ممکن نباشد، سقف کاذب نیست یا فاصله بین سقف کاذب و سقف سازه‌ای کم است و یا سقف کاذب به صورت تایل است و یا سازه‌ای سر راه مسیر چراغ خطی وجود دارد، نصب نور خطی به صورت روکار یک راه حل اجرایی است.

بیشتر بخوانید :  تعاریف مرتبط با روشنایی و نورپردازی

نورپردازی خطی نصب شده بصورت آویز:

روشنایی خطی آویز یک خط یا شکل هندسی نوری است که بصورت آویز از سقف نصب می‌شود. این روش معمولا در سقف‌های بلند، روی میز و کانتر و میز کنفرانس و ……. به عنوان تامین کننده روشنایی محیط و وظیفه‌ای استفاده می‌شود. با اشکال هندسی منتظم می‌توان طرح های نوری شکیلی خلق نمود.

نورپردازی خطی برای چه فضاهایی مناسب است؟

به دلیل قابلیت‌های منحصر به فرد تامین روشنایی با خدمات نورپردازی خطی، این سیستم روشنایی در اکثر فضاهای داخلی قابل استفاده است. در فضاهای اداری، مسکونی، تجاری، آموزشی، راهروها، پارکینگ و در فضاهای بیرونی برای نصب در کف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزیت استفاده از نورپردازی خطی:

  • این سیستم روشنایی در مقایسه با لامپ های فلورسنت یا لامپ های هالوژن سنتی، روشنایی بیشتری را با مصرف انرژی کمتر فراهم می‌کند.
  • در ابعاد و عرض‌های مختلف و طول بدون محدودیت تولید می‌شوند.
  • نور یکدست و یکنواخت را فراهم کرده و تمام گوشه کنار فضا را پوشش می‌دهد.
  • علاوه بر این، سیستم‌های روشنایی خطی می‌توانند برای ایجاد ویژگی‌های معماری خاص و طراحی های منحصر بفرد استفاده شوند.
  • از منظر زیبایی شناسی، روشنایی خطی LED را می‌توان به طور یکپارچه در هر طراحی گنجاند. نورپردازی خطی بهترین شکل هم‌افزایی و هماهنگی را با دکوراسیون داخلی فراهم کرده و نتیجه نهایی چشم گیر است.
  • درعین حال انعطاف‌پذیری و قابلیت تغییر رنگ نور این مزیت را فراهم می‌کند که برای هر فضا با توجه به نیاز، رنگ نور خروجی تعیین شود.
  • و در نهایت LED دارای طول عمر بسیار بالاتری نسبت به منابع نوری دیگر است.

خرید چراغ گچی توکار از این صفحه مشاهده کنید.

اجرای لایه‌های نور با استفاده از نورپردازی خطی

در طراحی نورپردازی مدرن، استفاده از لایه‌های نور بسیار کاربردی است. به این معنا که نورپردازی در لایه‌های مختلف برای اهداف مختلف با یک طراحی نورپردازی انجام می‌شود. در این روش علاوه بر تامین نور محیط یا روشنایی عمومی برای تامین روشنایی وظیفه‌ای از نصب چراغ در ارتفاع پایین استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید :  روشنایی در مراکز صنعتی و کارخانجات

به عنوان مثال، در یک آشپزخانه یک نور خطی آویز بر روی کانتر تهیه و آماده سازی غذا و یا میز غذاخوری آشپزخانه اضافه می شود.

نورپردازی وظیفه‌ای برای پله‌ها و مسیرهای راهنما مثل راهروها نیز قابل استفاده است. چراغ خطی LED را می‌توان در زیر پله یا کناره‌های آن ادغام کرد و روشنایی زیبا و کاربردی را ارائه داد. یا در فضای بیرونی برای روشن کردن مسیر از نور خطی دفنی استفاده نمود. برای استفاده در فضای بیرونی لازم است چراغ خطی LED با درجه حفاظت IP 65 استفاده شود، که به این معنی است که چراغ در مقابل نفوذ آب محافظت می‌شود.

اگر نمی دانید نورپردازی چیست روی لینک کلیک کنید.

چگونه سیستم نورپردازی خطی را نصب کنیم؟

سیستم نورپردازی LED توکار برای نصب ساده طراحی شده است و اتصالات طراحی شده این امکان را فراهم می‌کنند که پروفیل ها به راحتی در شیار تعبیه شده فیکس شوند.
سیستم‌های آویز و روکار با پروفیل یکسان طراحی شده‌اند و می‌توان آن‌ها را با ثابت کردن مستقیم از قسمت پشتی پروفیل روی سطح نصب کرد. نوع آویز با استفاده از سیم‌های بوکسل یا آویز به راحتی در ارتفاع مورد نظر قرار می‌گیرند.

سخن آخر:

بهتر است از یک طراح روشنایی برای طراحی سیستم نورپردازی خطی پروژه خود استفاده کنید:
چراغ خطی یک گزینه منحصر به فرد با قابلیت‌های بالا و انعطاف پذیر برای پروژه‌های نورپردازی است. در واقع چراغ خطی امکانات زیادی را برای زیبایی و روشن کردن فضا در اختیار طراح نورپرداز قرار می‌دهد. طراح می‌تواند یک طراحی روشنایی مناسب با کاربری فضا و نیاز نوری شما با استفاده از چراغ‌های خطی ارائه دهد.
ایده‌آل است اگر پلان طبقات همراه با چیدمان مبلمان داده شود، بنابراین می‌توان با در نظر گرفتن محل قرارگیری مبلمان موجود در اتاق، از جمله آثار هنری و تزئینات، طراحی روشنایی را انجام داد. اگر چیدمان و مبلمان مشخص نباشد با استفاده از چراغ‌های خطی آویز می‌توان نورهای تاکیدی را اجرا نمود و نور محیطی با چراغ های خطی توکار یا روکار بصورت یکدست و یکنواخت تامین شود.

یک نظر ثبت کنید